Amerikan başkanlarının emeklilik hayatı nasıl oluyor sizce? Dünyayı yöneten başkanlar emekli olunca yazlıklarına çekilip çiçek mi suluyor yoksa kahvehaneye gidip okey mi oynuyor?
 • 1 Dünyayı yöneten başkanlar emekli olunca yazlıklarına çekilip çiçek mi suluyor yoksa kahvehaneye gidip okey mi oynuyor?

  “Amerikan Başkanları dahil herkesi devreyi sokun”

  ...dedi Cem Yılmaz. Her işin bir zorluğu var elbette ama Amerikan başkanı olmanın verdiği stresi düşünemiyoruz. Başkanlar 4 sene görev yapıyor ve eğer tekrar seçilirse bu süre tekrarlanıyor. Sekiz senenin ardından tekrar seçimlere katılamıyor ve dört veya sekiz yıl sonra emeklilik hayatı başlıyor.

   

 • 2 Dünyayı yöneten başkanlar emekli olunca yazlıklarına çekilip çiçek mi suluyor yoksa kahvehaneye gidip okey mi oynuyor?

  Şimdi kafa dinleme zamanı

  Başkan olarak geçirilen zamanın ağırlığını atmak emeklilik hayatı için vazgeçilmez bir şey. Boş zamanların yardımcısı hobiler burada devreye giriyor elbette. Tüm dünya tarafından tanınırken normal hayata dönmek kolay değil. Yine de çoğu emekli başkan bu geçişin hoşlarına gittiğini söylüyor.

  Barack Obama verdiği röportajda ilk emeklilik günü hakkında “Sadece uyudum, bu beni baya mutlu etti. Evde boş boş dolaşıp, kahve makinesi çalışıyor mu diye düşünmek veya eşimle dolap yüzünden tartışmak çok hoşuma gitti” dedi ve sanki büyük bir yarışı bitirmiş, aniden her şey yavaş yavaş ilermeye başlamış gibi hissettiğini belirtti.

  Bill Clinton da kahve makinesi hakkında aynı şeyleri hissetmiş. 8 yıllık Beyaz Saray ve on yıllık Arkansas valiliği deneyiminden sonra kimsenin ona kahvaltı hazırlamadığını fark edince zor zamanlar geçirdiğini ifade ediyor. George W. Bush ise Teksas’a geri dönüp barbekü partilerinin aranan yıldızı oldu. Ayrıca yeni bir hobi edindi kendine; resim yapmak!

 • 3 Dünyayı yöneten başkanlar emekli olunca yazlıklarına çekilip çiçek mi suluyor yoksa kahvehaneye gidip okey mi oynuyor?

  Sonsuza kadar maaş

  Özgeçmişte “Eski başkan” yazması ne kadar havalı görünürdü değil mi? Fakat eğer “Eski başkan” iseniz artık hiç çalışmanıza gerek yok! Tabii bu durum her zaman böyle değildi. 1958 yılında Beyaz Saray’da değişikliğe girildi ve eski başkanların ömür boyu emekli maaşı, sağlık sigortası gibi hakları yasa haline geldi. Times dergisine göre eski başkanlar emekli maaşı olarak 205 bin 700 dolar kazanıyor!

 • 4 Dünyayı yöneten başkanlar emekli olunca yazlıklarına çekilip çiçek mi suluyor yoksa kahvehaneye gidip okey mi oynuyor?

  Trafikle uğraşmak zorunda değiller

  Bir kere oval ofise girdiyseniz artık araba sürmeyi unutun! George W. Bush verdiği röportajda 25 yıldır araba pedalına dokunmadığını söyledi. Arabada suikasta kurban giden John F. Kennedy’nin ardından, görev yapan ve emekli olan Amerikan başkanları Gizli Servis’in eğitimli şoförleriyle yolculuk yapıyor. Tedbir amaçlı alınan bu karar, resmi bir karar değil. Çoğu başkan bu duruma ayak uydursa da hoşnut olmayanlar da yok değil. Bill Clinton, başkanlık yıllarında nefret ettiği tek şeyin şoförle gezmek olduğunu söylüyor. 

 • 5 Dünyayı yöneten başkanlar emekli olunca yazlıklarına çekilip çiçek mi suluyor yoksa kahvehaneye gidip okey mi oynuyor?

  Hayat boyu korunma garantisi

  Sevseler de sevmeseler de Gizli Servis, başkanların hayat boyu yanında. İster yolculukta ister akraba ziyaretinde, asla yalnız değiller. Gizli Servis ajanları, korudukları başkan ve eşi ölene kadar görev yapıyor, çocuklarını da 16 yaşına kadar koruyor. 1994’de bu karar değiştirilmiş ve başkanların 10 yıl Gizli Servis tarafından korunduktan sonra kendi güvenlikleri için para ödemeleri gerektiği belirtilmiş. 9 Eylül terör olayları sonrası eski kanuna geri dönülmüş. 

  Tabii bu korunma zorunlu değil. Eski başkan Richard Nixon bu haktan 11 yıl boyunca faydalanmış daha sonra 1985’te Gizli Servis koruması istemediği söylemiş. Amerikan başkanları için girişilen suikastların sayısı bu kadar fazlayken, siz olsanız Gizli Servis korunmasını bırakır mıydınız?

 • 6 Dünyayı yöneten başkanlar emekli olunca yazlıklarına çekilip çiçek mi suluyor yoksa kahvehaneye gidip okey mi oynuyor?

  Gündem karmaşasından uzak bir hayat

  Eski Amerikan başkanları görevleri bittiğinde çok fazla göz önüne çıkmazlar. Bunun sebebi ise basit, öyle yapmak zorundalar! Yazılı bir kanun yok ama yine de gündeme karışmamaları gerekiyor. İstisnalar olsa da eğer görev bittiyse, arkaya yaslanıp sadece olanları izlemek bir gelenek haline gelmiş.

  Fakat 2016’da Donald Trump başkan seçildiğinde bu yazısız kural bozuldu. Barack Obama ve George W. Bush, Trump’ın politakalarını sıkça eleştirdi. Hatta CNN’in haberine göre “Baba Bush” olarak bilinen George Bush, Trump için palavracı demiş, Bill Clinton da Trump’ı sosyal medya üzerinden eleştirmişti.

 • 7 Dünyayı yöneten başkanlar emekli olunca yazlıklarına çekilip çiçek mi suluyor yoksa kahvehaneye gidip okey mi oynuyor?

  4 yıl dünyayla uğraşmanın sonunda kendi kütüphane ve müzenize sahip olabilirsiniz!

  Neredeyse tüm Amerikan başkanları emekli olduğunda kendi kütüphanelerini ve başkanlık merkezlerini açıyor. Bu kütüphane ve merkezler, 1939 yılında Franklin D. Roosevelt emekli olduğunda ofisindeki her şeyin devlete geri verileceğini kara kara düşünmesiyle başladı. Daha sonra 1978 yılında yasa haline getirildi.

  Başkanların görev sırasınca tuttuğu tüm notlar, evraklar kısaca ofislerindeki her şey “Başkanlık kütüphanesi” haline getirildi, bazıları da müze olarak halka sunuldu. Bu yerler aynı zamanda özel günler için kullanılabiliyor. Örneğin Richard Nixon Kütüphanesi’nde düğününüzü yapabilirsiniz!

 • 8 Dünyayı yöneten başkanlar emekli olunca yazlıklarına çekilip çiçek mi suluyor yoksa kahvehaneye gidip okey mi oynuyor?

  Bütün başkanlar toplandık, toplandık

  Başkanlık herkesin yapabileceği bir iş değil. Baskılar, sorumluluklar normal hayatta bile omuzlara yük oluyorken başkanların durumunu sadece hayal edebiliriz. Sanırım bundan olsa gerek ki çoğu eski Amerikan başkanı birbirleriyle arkadaş. Onları birbirlerinden daha iyi kim anlayabilir ki? Örneğin George W. Bush, Bill Clinton’ı kardeşi olarak görüyor. Clinton aynı zamanda Baba Bush ile de yakın arkadaş.

  Birbirlerini çok sevmeseler bile bir noktada iyi anlaşmak zorundalar. Başkanlar yardım etkinlikleri, festivaller gibi yerlerde bir araya geliyor. Bu etkinliklerde başkanların birbirlerine negatif bazı hareketleri tüm Amerika’yı kaosa sokabilir.

 • 9 Dünyayı yöneten başkanlar emekli olunca yazlıklarına çekilip çiçek mi suluyor yoksa kahvehaneye gidip okey mi oynuyor?

  Giden yılların ardından…

  Tüm dünyada tanınmak ve tüm dünyayla uğraşmak ve başkanlık sorumluluğu doğal olarak insanı yıpratır. Bize sadece yeni başkanı dinlemek ve eski başkanların değişimini görüp şaşırmak kalıyor…