Amanda Eller isimli hemşirenin sağlıklı akciğerlerle, 20 yıl günde 1 paket sigara içen birinin kanserli akciğerlerini karşılaştırdığı video facebook'ta 500 binin üzerinde paylaşım alarak rekor kırdı.

Sigara, dudaklarınıza götürdüğünüz andan itibaren vücudunuzu öldürmeye başlıyor. Yoğun öksürük ya da nefes darlığı gibi sebeplerle pek çok insan sigarayı bırakmak istiyor. İddia ediyoruz, bu video sayesinde sigarayı bırakmanız daha kolay olabilir.

Şok eden video, 20 yıl boyunca günde bir paket sigara içen hasarlı akciğerlerle sağlıklı akciğerler arasındaki farkı gösteriyor. North-Carolina merkezli hemşire olan ve yukarıda resmini gördüğünüz hemşire Amanda Eller tarafından facebook'a koyulan videoda, kansere yakalanmış akciğerlerin düzgün bir şekilde şişirilememesi nedeniyle kişinin düzgün nefes alamadığı görülüyor.

Videoda kanserli ciğerin hangisi, sağlıklı ciğerlerin hangisi olduğu kolayca görülebiliyor. Videoda, 20 yıl boyunca günde 1 paket sigara içen akciğerlerin kömür renkte olduğu, esnekliğini kaybettiği, esnekliğini kaybeden ciğerlerin solunum yetmezliğine sebep olduğu anlatılıyor. Ayrıca günde bir paket sigara içen bir insanın, 20 yıl boyunca vücudunda yaklaşık 7 kilogram katran biriktiği, bunun içinde 63 çeşit kanser yapıcı madde bulunduğuifade ediliyor.

Sigaradan sadece bir nefes aldığınızda vücudunuzu giren nikotin ve karbonmonoksit kalbi anında etkiler. Karbonmonoksit, kanda oksijenin yerini alarak, ciğerlerin gereği gibi çalışmasını engeller. Bunun sonucunda vücuttaki hücreler, ihtiyaç duydukları oksijenden mahrumkalır. Sigarada 4 binin üzerinde kimyasal vardır ve bunlardan 50'si kansere yol açar.