Aşırı yer altı suyu kullanımı ve yağışların yetersizliği nedeniyle Konya’nın Karapınar ilçesindeki Meke Krater Gölü kuruyarak çoraklaştı.
 • 1 Dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü kuruyunca ev sahipliği yaptığı kuşlar tarafından da terk edildi

  Yüksekten bakıldığında nazar boncuğuna benzediği için dünyanın nazar boncuğu olarak adlandırılan göl, kuruyunca ev sahipliği yaptığı kuşlar tarafından da terk edildi. Gölün havadan görüntüsü herkesi üzdü.

 • 2 Dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü kuruyunca ev sahipliği yaptığı kuşlar tarafından da terk edildi
 • 3 Dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü kuruyunca ev sahipliği yaptığı kuşlar tarafından da terk edildi

  Sular çekilince kirlilik de ortaya çıktı  

  Meke'de, suların çekilmesiyle birlikte göldeki kirlilik de göze çarpıyor. 

 • 4 Dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü kuruyunca ev sahipliği yaptığı kuşlar tarafından da terk edildi

  Gölde çok sayıda şişe, araç lastiği ve ayakkabı göze çarpıyor.

 • 5 Dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü kuruyunca ev sahipliği yaptığı kuşlar tarafından da terk edildi

  Suların çekilmesiyle gölde otomobille de gezilebiliyor.

   

   

 • 6 Dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü kuruyunca ev sahipliği yaptığı kuşlar tarafından da terk edildi

  Çok çabaladık ancak sesimizi duyuramadık

  Jeoloji Mühendisleri Odası Konya Şubesi İkinci Başkanı Şükrü Arslan "Türkiye’nin nazar boncuğu Meke Krater Gölümüz maalesef kurudu. Aşırı yer altı suyu kullanımı, doğru politikaların üretilememesi, çözüm noktalarında yetersiz kalınması bu sonucu doğurdu" dedi.

 • 7 Dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü kuruyunca ev sahipliği yaptığı kuşlar tarafından da terk edildi

  ...ve şöyle devam etti, "Burada en büyük etken ne yazık ki, tarımsal sulama tarım politikalarındaki hatalarımızdan kaynaklandı. Devlet Su İşleri (DSİ) verilerine göre, Karapınar Konya Havzasında yer altı suları yaklaşık her yıl 1,5 metre seviyelerinde düşüm göstermekteydi. Bunu biz daha önce de dile getirdik. Bununla ilgili önlem alınmasını ve Meke Gölünün kurtarılması için çok çabaladık ama ne yazı ki sesimizi çok fazla duyuramadık. Şu an gelinen noktada Meke Gölümüz tamamen kurumuş, sulu obruklarımızda su kalmamış, bölgede yer altı su seviyesi her geçen gün daha derinlere gitmekte, 3,5 ya da 10 sene sonra yeraltı suyumuzu tamamen bitireceğiz bu şekilde."

 • 8 Dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü kuruyunca ev sahipliği yaptığı kuşlar tarafından da terk edildi

  Kaçak kuyulardan kontrolsüz su kullanılıyor

  Şükrü Arslan, tarımsal sulama için yasak olmasına rağmen açılan kuyulardan kontrolsüz su kullanımının yüzeydeki su çekilmesini hızlandırdığını söyledi. Konya Havzasında 35 bin ruhsatlı kuyu varken kaçak kuyularla beraber rakamın 150 bine yaklaştığını anlattı.

 • 9 Dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü kuruyunca ev sahipliği yaptığı kuşlar tarafından da terk edildi

  “Bizim önerimiz kaçak yerine kontrollü su kullanımı ve bilinçli su kullanımına çiftçilerin teşvik edilmesi. Diğer çözüm önerimizde Tarım Bakanlığının bölge çiftçisini kuru tarıma yönlendirmesi. Karapınar bölgesinde yeraltı su seviyesinin hızla düşüyor olması oradaki meteoroloji verilerine göre, yıllık yağışın terleme buharlaşma ile yer altına inmeden gittiğini varsayarsak yağıştan kaynaklı yer altı suyu beslenimi olmaması orada yeraltı suyunu daha akılcı ve bilinçli kullanmamız gerektiğini göstermektedir. Bunun için de kuru tarıma yönlendirilmeli ve teşvik verilmelidir” diye konuştu.

 • 10 Dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü kuruyunca ev sahipliği yaptığı kuşlar tarafından da terk edildi

  Bolca yağış olması ve yeraltı suyunun yükselmesi gerekli 

  Prof. Dr. Fetullah Arık, şunları söyledi: "Sadece Meke Gölü kurumuyor, Konya kapalı havzasındaki birçok sulak alanda, benzer durumla karşı karşıyayız. Meke, su yüksekliği geçmişte de az olduğu için en çok etkilenen bölge orası oldu. Nedeni, Türkiye genelindeki yağışların yarısından daha azı Karapınar bölgesine yağmasıdır. Genel ortalama 642 milimetre yağış olurken, Meke civarında 250 milimetre yağış alıyor. Türkiye ortalamasının yarısından daha az.

 • 11 Dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü kuruyunca ev sahipliği yaptığı kuşlar tarafından da terk edildi

  "Öte yandan en fazla yeraltı su tüketiminin olduğu bölgedir. Bu da yüzeyde çok fazla su olmadığı için 60'lı yıllardan sonraki yeraltı su üretimi ve yeraltı suyunun tarımsal sulamada kullanımıyla başlayan süreç sürekli Meke'nin aleyhine işlemiştir. 90'lı yıllardan sonra yavaş yavaş çekilmeye başlayan göl, 2000'lerden sonra sinyaller vermeye başlamıştır. Meke ile ilgili bolca yağış olması ve yeraltı suyunun yükselmesi temennisinde bulunmak lazım."

 • 12 Dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü kuruyunca ev sahipliği yaptığı kuşlar tarafından da terk edildi

  Meke'nin tek başına eski, görkemli günlerine dönme şansı yok

  Konya kapalı havzasının tamamında alınacak tedbirlerin önemli olduğunu belirten Prof. Dr. Arık, "Meke´nin tek başına eski, görkemli günlerine dönme şansı yok. 60'lı yıllardan sonra devam eden yeraltı su kullanımı ve artan kuraklık nedeniyle hemen her yıl havzada yeraltı su seviyesinde 1,5- 2 metre civarında düşme oluyor. 

 • 13 Dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü kuruyunca ev sahipliği yaptığı kuşlar tarafından da terk edildi

  "Siz 1970'li yıllarda yüzeyde bulduğunuz suyu şimdi 50- 60 metre derinde buluyorsunuz. Zaten Meke'de su kalınlığı en derin yerinde 2 metre civarındaydı. Hemen yakınındaki Akgöl'de, Acıgöl'de, Akşehir Gölü'nde, Eber Gölü'nde, bütün havzada sulak alanların çoğu kurumuş vaziyette ya da kurumaya yüz tutmuş haldedir. Tek başına Meke'nin kurtarılması değil; Konya kapalı havzasının tamamında alınacak tedbirler önemli" diye konuştu. 

 • 14 Dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü kuruyunca ev sahipliği yaptığı kuşlar tarafından da terk edildi

  Şu an gölün sadece bir kısmında, neredeyse bir avuç su bulunuyor

  Meke Gölü, 5 milyon yıl önce volkanik patlamayla meydana gelen kraterin, zamanla su ile dolması, 9 bin yıl önce ise gölün ortasında ikinci patlamanın olması ve buranın da suyla dolması sonucu oluştu. Yeraltı su kaynaklarından beslenen ve suyu tuzlu olan Meke'nin ortasında, 50 metre yükseklikte volkan konisi bulunuyor. 

 • 15 Dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü kuruyunca ev sahipliği yaptığı kuşlar tarafından da terk edildi

  Daha önce 12 metre derinliğinde su bulunan Meke Gölü, yıllardır süren kuraklık ve bilinçsiz tarımsal sulama sonucu yeraltı su seviyesinin sürekli düşmesi nedeniyle kurudu. Şu an gölün sadece bir kısmında, neredeyse bir avuç su bulunuyor. Gölün kurumasının en önemli nedenleri olarak bölgedeki yağış azlığı ve yeraltı suyunun aşırı kullanımı gösteriliyor.

 • 16 Dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü kuruyunca ev sahipliği yaptığı kuşlar tarafından da terk edildi
 • 17 Dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü kuruyunca ev sahipliği yaptığı kuşlar tarafından da terk edildi
 • 18 Dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü kuruyunca ev sahipliği yaptığı kuşlar tarafından da terk edildi
 • 19 Dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü kuruyunca ev sahipliği yaptığı kuşlar tarafından da terk edildi
 • 20 Dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü kuruyunca ev sahipliği yaptığı kuşlar tarafından da terk edildi
 • 21 Dünyanın nazar boncuğu Meke Gölü kuruyunca ev sahipliği yaptığı kuşlar tarafından da terk edildi