Küçücük çocukların bile bazı repliklerini ezbere bildiği, Televizyon kanallarında yıllardır tekrar eden, hiç sıkılmadığımız Yeşilçam filmlerinden bakın neler öğrendik.
 • 1 Yeşilçam filmlerindeki karakterlerden öğrendiğimiz 7 hayati şey

  Ailenin atsan atılmaz, satsan satılmaz, en palavracı fertlerini idare etmeyi öğrendik.

  Türk sinema tarihinin unutulmaz eserlerinden Neşeli Günler filminin en renkli karakteri Ziya, Yeşilçam'ın sınır tanımayan palavracıları listesinde bir numaradır. Şener Şen Ziya'yı öyle bir canlandırmıştır ki ziya ismindeki insanların halen daha ciddiye alınmadığına dair rivayetler vardır. Resimdeki sahne filmden. Ziya, turşunun sirkeyle mi yoksa limon suyuyla mı yapılırsa daha lezzetli olduğunu test ederken. Yani durumu idare ederken diyelim :) 

 • 2 Yeşilçam filmlerindeki karakterlerden öğrendiğimiz 7 hayati şey

  "Dünyanin bütün meşhurları bununla traş oluyor; ingiltere kralı, rahmetli başkan kenedi, taçsız kral pele, bakkenbauer, kaleci mayer, nadya komanaçi, bricit bardo, fenerbahçeli cemil. Hepsi şöhretlerini bu bıçağa borçludurlar."

 • 3 Yeşilçam filmlerindeki karakterlerden öğrendiğimiz 7 hayati şey

  Sevginin emek olduğunu öğrendik.

  Selvi Boylum Al Yazmalım; izlerken ağlatan, hayatımızdaki aşkları sevgilileri sorgulatan, içimize işleyen Türk sinemasının başyapıtlarından biri. Türkan Şoray, Kadir İnanır ve Ahmet Mekin'in muhteşem oyunculuklarıyla, müziğiyle ve senaryosuyla ekol olmuş ender Türk filmlerindendir. Başroldeki Türkan Şoray "Sevgi nedir? Sevgi emektir?" der, ona geri dönen aşık olduğu adamı bırakır ve onu seven ve ona ve çocuğuna emek veren adamı seçer. Cengiz Aytmatov'un "Kırmızı Eşarp" adlı romanından uyarlanan bir Atıf Yılmaz filmidir. 

 • 4 Yeşilçam filmlerindeki karakterlerden öğrendiğimiz 7 hayati şey

  Fakir ama gururlu olmanın nasıl bir şey olduğunu öğrendik.

  İşte Yaşar Usta'nın Bizim Aile filminde verdiği hayat dersi;

  "Bak beyim, sana iki çift lafım var. Koskoca adamsın. Paran var, pulun var, her şeyin var. Binlerce kişi çalışıyor emrinde. Yakışır mı sana ekmekle oynamak? Yakışır mı bunca günahsızı, çoluğu çocuğu, karda kışta sokağa atmak, aç bırakmak? Ama nasıl yakışmasın! Sen değil misin öz kızına bile acımayan, bir damlacık saadeti çok gören.

  Anlamıyor musun beyim, bu çocuklar birbirini seviyor. Ama ben boşuna konuşuyorum. Sevgiyi tanımayan adama, sevgiyi öğretmeye çalışıyorum. Hıh, sen, büyük patron, milyarder, para babası fabrikalar sahibi Saim Bey! Sen mi büyüksün? Hayır, ben büyüğüm! Ben, Yaşar usta! Sen benim yanımda bir hiçsin, anlıyor musun, bir hiç! Gözümde pul kadar bile değerin yok. Ama şunu iyi bil, ne oğluma ne de gelinime hiçbir şey yapamayacaksın. Yıkamayacaksın, dağıtamayacaksın, mağlup edemeyeceksin bizi. Çünkü biz birbirimizr parayla pulla değil, sevgiyle bağlıyız. Bizler birbirimizi seviyoruz.

 • 5 Yeşilçam filmlerindeki karakterlerden öğrendiğimiz 7 hayati şey

  O ağacın altında birbirimize koşup sarılmanın nasıl güzel bir duygu olduğunu öğrendik.

 • 6 Yeşilçam filmlerindeki karakterlerden öğrendiğimiz 7 hayati şey

  Arkadaşların kardeşten öte olabileceğini öğrendik.

  Hababam Sınıfı serisi bize kardeşliği, dayanışmayı, dostluğu, arkadaşlığı öğretti. Fotoğraftaki “Hababam Sınıfı Uyanıyor” filminde askerden izne gelerek kardeşlerini ziyaret eden Hayta İsmail..

 • 7 Yeşilçam filmlerindeki karakterlerden öğrendiğimiz 7 hayati şey

  En iyi turşunun sirkeyle mi yoksa limonla mı yapıldığının çok da önemli olmadığını, böyle eften püften sebeplerle aileyi ocağı dağıtmanın manasızlığını öğrendik.

 • 8 Yeşilçam filmlerindeki karakterlerden öğrendiğimiz 7 hayati şey

  Tecavüzlerin bazen tecavüzcülerin yanına kar kalabileceğini...

 • 9 Yeşilçam filmlerindeki karakterlerden öğrendiğimiz 7 hayati şey

  Bir çocuğun gerçek annesi olduğunu bilmediği halde karşısına çıkan bir kadına “Sizi çok sevdim, size anne diyebilir miyim...” diyerek yakınlık kurabileceğini...

 • 10 Yeşilçam filmlerindeki karakterlerden öğrendiğimiz 7 hayati şey

  Nasıl öpüşülmeyeceğini... İbrahim Tatlıses'in insanı öpüşmekten soğutan 

 • 11 Yeşilçam filmlerindeki karakterlerden öğrendiğimiz 7 hayati şey

  Bir doktorun akciğer röntgenine bakarak beyin tümörü teşhisinde bulunabileceğini...