Dijitalleşmeyen işlerin önümüzdeki yıllarda yaşama şansı yok diyebiliriz rahatlıkla. Ve iyi bir dijital esnaf olmak isteyen herkesin bilmesi gereken 7 kural var, gelin bunları öğrenelim.
 • 1

  Altyapıya dikkat edin, açık kaynak kodlu yazılımlar kullanmayın

  Bir e-ticaret sitesi için dikkat edilmesi gereken en önemli konu altyapısı. Sitenizi yapacak firma profesyonel olsun ve sitenizde açık kaynak kodlu ücretsiz yazılım kullanmasın. Google aramalarında 300 liraya bile site yapan şahıslar var. Profesyonel bir altyapı için ve iyi bir e-ticaret sitesi için en az 1000 ile 5 bin lira arasında bir miktarı gözden çıkarmanız gerekir. Yoksa çok pişman olursunuz.

 • 2

  SSL güvenlik şifresi ve 3D secure önemli konular

  Bir e-ticaret sitesinde olması gereken en önemli şey SSL sertifikasıdır Bunu da unutmayın. Sertifika olmazsa müşterileriniz siteye güvenip kredi kartı bilgilerini girmek istemez. Müşterinizin ödemeyi yaptığına dair SMS onaylaması aldığı 3D Secure hizmetinin de açık olması gerekir. Müşteri SSL ve 3D Secure uygulamasının olduğu siteyi daha güvenli bulur.

 • 3

  Tasarımı basit tutun

  Karmaşık bir site tasarımından uzak durun. Tasarımı basit ve net olmalı. Ara, göz at ve ürün al gibi bölümlerin kullanımı kolay olmalı. Ürünlerle ilgili ayrıntılı bilgi yazmak ve güzel fotoğraflarını yüklemek de satışınızı artırır. Müşteri ürünü büyütmek, döndürmek, renklerini değiştirmek yani kısacası ürünle aynı fiziki ortamdaymış gibi etkileşim kurmak ister. Bunu unutmayın.

 • 4

  Yedek alın

  Dünya üzerinde her yıl 1.8 Zettabyte’ın (1 Zettabyte =1 trilyon Gigabyte) üzerinde dijital veri oluşuyor. Tahminlere göre bir kişi ayda ortalama 10 GB veri üretiyor. Tüm bu bilgiler yığılarak artmaya devam ediyor. Özellikle şirketler için verilerini yedeklemek öncelikli konular arasında artık. Bir makine arızası veya herhangi bir siber saldırı geri döndürülemeyecek zararlara yol açar.

 • 5 dijital esnaf olmak isteyenlerin bilmesi gereken 7 önemli kural

  Ulaşılır olun

  Sosyal medyada müşterilerinizle aktif iletişim içinde olun. Müşteriniz karşısında canlı birisi olduğunu bilsin. Müşteri memnuniyetini anlık olarak izleyin. Kullanıcıların çoğu yardım sayfalarını aktif olarak kullanır, dolayısıyla sitenizde bu tür içeriklere tüm ayrıntılarıyla yer vermeniz iyi olur. 

 • 6

  SEO çalışması şart

  Ürünlerinizin Google aramalarda üst sıralara yükselmesi için SEO çalışması yapmalısınız. Bu konuda sitenizi yapan e-ticaret paket firmanızdan destek isteyebilirsiniz ve bilgi alabilirsiniz. Böylece sattığınız ürünle alakalı bir arama yapıldığında müşterinin önüne sizin siteniz de gelir.

 • 7

  Dijital reklam

  Çok sayıda müşteri edinmek için ve ürünlerinizi tanıtmak için Facebook, Google, Instagram'da hesap açmak ve bu platformlara reklamınızı vermeniz gerekir. Paylaşımlarınıza etiketler koymalısınız. Influencer'larla çalışarak doğal içerikli reklamlar da üretebilirsiniz. Bu doğrultuda, influencerlara ürünlerinizden birer tane göndererek sosyal medyada paylaşım yapmalarını rica edebilirsiniz.